3D Secure Güvenlik Platformu

3D Secure; 3 Boyutlu Güvenlik Sistemi’dir.

Paracard Bonus'unuzu İnternet üzerinden yaptığınız alışverişlerinizde 3D Secure uygulaması sayesinde güvenle kullanabilir, alışverişin tadını çıkartabilirsiniz.  

3D Secure Nedir?

  • Internet üzerinden kredi ve banka kartı ile yapılan alışveriş işlemlerinin güvenliğinin artırılması için geliştirilmiş uluslararası bir sistemdir. VISA tarafından geliştirilen 3-D Secure protokolü Mastercard tarafından da kabul edilmiş ve bir uygulama şartı olarak getirilmiştir. Garanti BBVA tarafından Uluslararası Güvenlik Platformu (3-D Secure) adıyla hizmete açılmıştır.
  • Sistemin Visa kredi kartları kullanımı için hazırlanan uygulamasına "Verified by Visa", MasterCard kredi kartları kullanımı için hazırlanan uygulamasına ise "SecureCode" isimleri verilmektedir.
  • Uluslararası Güvenlik Platformu bir ödeme onaylama metodu ya da teknolojik bir platform olmayıp ödeme sürecindeki partilerin (işyeri-banka-kart sahibi) sorumluluklarını düzenleyen bir modeldir. Hem kart sahipleri hem de üye işyerleri sahtekarlıklara karşı güvence altına alınmıştır.

3D Secure Neden Güvenlidir?

  • 3D Secure sisteminde, sanal ödeme işlemi gerçekleşirken, banka tarafından kart sahibine sadece kendisinin bildiği ödeme şifresi sorulmakta ve kart sahibinin kimliği doğrulanmaktadır. Bu sayede yetkisiz kişilerce kredi ve banka kartlarının İnternet ortamında kullanılmasının önüne geçilir.

3D Secure Nasıl İşler?

  • Kart sahibi, sisteme uyumlu sanal işyerinde, banka kartı** ile alışverişini yapar. Ödeme adımında açılan pencere ile cep telefonu numarası doğrulanması istenir. Müşteri Cep telefon numarasını doğruladığında, banka tarafından bir şifre sms’i gönderilir. SMS de ödeme onay adımında gireceği şifre paylaşılır, şifre girildikten sonra banka tarafından şifre doğrulanır ve alışveriş işlemi tamamlanır.
  • İnternetten yapılan alışverişlerde müşteri tercihine göre 150 TL altı işlemler 3D olmadan şifresiz gerçekleşebilir.

** Kullanılan kartın internet işlemlerine açık olması gerekmektedir